Kdo jede: Antonín K., Milada K., Markétka K., Vojtík K., Kateřina P., Miroslav P., Petr T., Karel Z., Richard K., Daniela D., Martin B., Alešek Z., Petr V., Jakub B.

ImageOdjezd: Sraz 30. 6. 2006 na vlakovém nádraží v 9:45, odjezd vlaku směr Praha 10:06, odjezd BUS nádraží Želivského 14:00, příjezd do Rachiva 1. 7. 2006 v cca 12:00
Příjezd: Odjezd z Užhorodu 12.7. 2006 v 19:45, příjezd do Prahy 13. 7. 2006 v 9:00, doma v Plzni budeme kolem oběda.

Vybavení:
CESTOVNÍ DOKLADY- prohlédněte, jestli jim nekončí během našeho pobytu platnost - byl by průšvih!      
KARTIČKA CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ - bez tohoto dokladu není možno odjet, na Ukrajině se lékařská péče platí! Každý si pojištění zajistí individuálně a je za ně odpovědný. Budu kontrolovat před nastoupením v Plzni do vlaku! Bez dokladu o pojištění nikdo neodjede!
BATOH - pořádně před cestou zkontrolujte, jestli se nic nepáře, všechny přezky jsou funkční - nejlépe batoh s prsním a bederním popruhem, který by měl být samozřejmostí.
DOBRÉ BOTY - většina z vás, jak jsem si všiml, jste do bot poslední dobou zainvestovali, což jest dobře, vzhledem k váze batohu zvažte i náhradní obuv - já s sebou vozím ještě trekové sandály, do kterých se člověk může přezout po túře a dá tak odpočinout svým nohám, leckdy se hodí i při brodění - viz Rumunsko, ale to nás doufám nečeká. Nezapomeňte před cestou boty řádně ošetřit a naimpregnovat.
SPACÁK - spíše teplejší, budeme se pohybovat přeci jen výše a často zde prší, zároveň by ale neměl být moc těžký.
STAN - před cestou zkontrolujte, zda li není někde natržený a nepromoká, kontrola kolíků a funkčnosti tyčí, domluvte se mezi sebou, jak budete spát, mělo by platit, že kluci by měli nést holkám stan - tj domluvte se s Danielou, jak bude spát.
VAŘIČ - bylo by dobré se domluvit - stačí 1 vařič pro 4 osoby, vařit můžeme i na ohni, ale nikdo neví, jak to bude s počasím, tudíž bych vařiče bral. Nezapomeňte zkontrolovat náplň v kartuších, rozumné bude vzít jednu zcela novou a jednu rezervní ( pro 4 osoby).
KARIMATKA - popř. ISOMATKA - ta ovšem nedostatečně izoluje a také pod sebou ucítíte každou nerovnost, zároveň je ale skladná a lehounká, nejlépe nafukovací karimatka, ta je ale drahá.
PLÁŠTĚNKA - nejlépe nějaké dlouhé pončo s hrbem na batoh, určitě ne taková ta lehounká, průhledná - igelitová - snadno se trhá - i ve větším větru, a blbě se v ní chodí. Nebudete li mít hrb na batoh - nebo pláštěnku přímo na batoh, balte si věci v batohu do nepromokavých obalů - určitě ale ne mikroténových pytlíků, lehce se trhají a potom nejsou k ničemu. Základem je dobře ošetřit proti vlhku spacák.
NÁDOBÍ NA VAŘENÍ, NŮŽ, LŽÍCE, BATERKA - nejlépe čelovka - s čerstvými bateriemi, které něco vydrží, popř. náhradní baterie s sebou.
LÁHVE NA VODU - min. 2 l na osobu - nejlépe se osvědčuje mít 2x 1,5 l PET lahve, z jedné pít a v druhé záloha vody, popř. voda na vaření, prostředky na desinfekci vody nebudou nutné, ale kdo by měl nějakou obavu, tak si něco sežene - běžně se prodávají v lékárně.
HYGIENICKÉ POTŘEBY, malý cestovní RUČNÍK - možno se též utírat do trička, popř. šátku.
KRÉM NA OPALOVÁNÍ, REPELENT.
Něco na hlavu proti sluníčku, popř. chladu - ŠÁTEK (čepice) - šátek je univerzálnější, dá se dát na krk, použít jako obvaz, hadr, ručník atd...
PONOŽKY - doporučuji alespoň jedny zesílené trekové - bude se vám v nich lépe chodit a eliminuje se riziko sedřených pat. popř. moirové - množství dle libosti, ale tak, abyste s sebou netahali zbytečně moc věcí - ponožky se dají lehce vymáchat a přeprat, na batohu usušit, nemá smysl si nosit na každý den jedny ponožky a ty ostatní nosit v batohu jako zátěž. Do pohorek je lépe si brát ponožky silnější - lépe sají pot a zabraňují lépe otlakům 2x DLOUHÉ KALHOTY - lehké, funkční - kapsy, odepínání na kraasy, rychle schnoucí, určitě ne džíny. Nevyplatí se nosit v batohu dlouhé kalhoty a ještě extra krátké.
SPODNÍ PRÁDLO - vzdušné, pohodlné, dobře sající pot - pohádka o vlku nemusí být zrovinka příjemná - a žije vlk.
TRIČKA - popř. košile, určitě jedno moirové, mám s ním vynikající zkušenost - dá se koupit funkční tričko od Jitexu cca za 300 Kč, množství dle vlastního uvážení, budete to nosit na zádech vy, vyplatí se prokombinovat dlouhý a krátký rukáv., NĚCO PROTI ZIMĚ - nejlépe nějaká „flíska“, popř. svetr, ŠUSÁKOVÁ VĚTROVKA - nejlépe nepromokavá, s funkční membránou, není ale nutné.

Alternativně:
Buzola, tužka, poznámkový blok, foák, ponese někdo videokameru??? Martine??? - Jestliže ano, měl by ti někdo vzít stan a vaření... Bylo by to fajn, mohli bychom natočit cestopis, snad zase o něco lepší než ten rumunský. Pokusím se vypůjčit kameru školní. Mobil - aktivovaný roaming - dva ukrajinští operátoři - Ukr Mobil Com, Kyiv Star, na horách velké množství sítí, ale velice slabý signál, ten nestačí ani na odeslání SMS. Mobil nebudeme moci téměř nikde dobýt.
Mapa - seženete-li někde nějakou, budu s sebou mít Zakarpatskou oblast 1:250 000 a nějaké nakopírované mapy polonin ztažené z internetu, má mi je vytisknout brácha, ale ještě to neudělal, doufám, že to vyjde, jsou podrobnějšé 1: 75 000. Budu mít i mapku Siněvirského NP.

Jídlo: 
Stravovat se budeme převážně ze svých zásob, které budeme průběžně doplňovat z ukrajinských zdrojů, bude li ve vesnici hospoda, určitě zajdeme někam na šašlik, nemá smysl si z domova tahat jídlo na celý pobyt- zbytečná zátěž, doporučuji si tedy vzít nějakou železnou sušenou zásobu jídla cca na 5 dní - kaše, musli, polévky, pudink, popř. nějaká instantní jídla v pytlíku - dobré je koupit instantní omáčku, dá se k tomu přikusovat chleba, popř. vzít si šišku trvanlivého salámu. Budete li kupovat instantní potraviny, dejte přednost tomu, co má kratší čas přípravy - šetří se palivo ve vařičích! Určitě vzít jídlo na cestu - pojedeme bez možnosti nákupu 24 h. Toto jídlo si dejte do zavazadla, které si potom vezmete do autobusu - nejlépe nějaké bagety, ovoce, zelenina. Dostatek pití! Po příjezdu do Rachiva bych udělal menší nákup - otázka je, zda li když přijedeme odpoledne, bude ještě v obchodu nějaký sortiment, zvažte tedy, zda li do zálohy nevezmete skývu chleba.
Určitě doporučuji vzít něco na dochucení vody - dejte pozor, a jsou v tom nějaké vitamíny, čaj, cukr, sůl - nebo se můžeme domluvit a koupit tyto věci  na místě a rozsypat si do nádobek. Bude-li kdekoli možnost koupit jídlo, zastavíme se. Cestu jsem naplánoval tak, aby každý 2-3 den jsme přišli do nějaké větší vesnice, městečka, kde zásoby budeme moci doplnit.
Nezapomeňte se nějak domluvit ve skupinách, kdo bude mít sůl, cukr...

ImagePeníze:
Momentální kurz: Doporučuji $ 100 na osobu. Až budete ve směnárně měnit, požádejte, aby vám dali cca $ 50 v drobných bankovkách. Cca $ 50 si směníme po příjezdu do Rachiva za hřivny, drobné dolary si necháme pro případ potřeby, kdybychom ještě potřebovali směnit, lépe směnit  malé částky- hřivny jinde kromě Ukrajiny neudáme, tudíž není nutné jich mít rozměněno přespříliš, zároveň se dá někde v dolarech platit i ubytování- např Koločava $ 1, na velké částky nebude mít přirozeně nikdo nazpět. Např. ubytování dle typu cca 50-200 Kč za noc. Pravděpodobně využijeme v druhé polovici pobytu.

Léky: 
Používáte li něco, určitě doma nezapomeňte, budeme mít díky D. mamince k dispozici poměrně dobře vybavenou lékárničku - Ibalgin, Ibuprofen, něco na bolest v krku, něco s paracetamolem na tišení případné teploty, něco na nachlazení, nějaká základní antialergika, desinfekce, škrticí guma, resuscitační rouška, sterilní jehly a injekční stříkačky - na Ukrajině nepoužívají jednorázové, tudíž sichr je sichr, a kdyby náhodou něco, budemem mít jistotu, že si z UK neodvezeme AIDS, popř. žloutenku, obvazový materiál, náplasti, leukoplast, stahovák, nějaký panthenol na případné popáleniny, kinedril, prášky na zažívací problémy. 
Vzhledem k tomu, že lékárnička není nafukovací, vezměte si každý s sebou stahovací obvaz- kdyby vás začala bolet kolena... PS. Kdo lékárničku ponese? Já ponesu věci dětí, tak budu mít batoh poměrně plný a těžký.

Doporučení:
Až si všechno naskládáte do batohu, zvažte, nejen obrazně, a uvažte, zda li s takovým nákladem budete moci běhat po kopečkách a dolinách. Batoh by měl vážit optimálně cca 15 kg, čím méně, tím lépe, ale zase ne za cenu toho, že budu chodit mokrý, špinavý, nemytý a hladový. Zvažte sami, co potřebujete a bez čeho se obejdete.


Obecné zásady cesty:

  • Společně vyjdeme, společně dojdeme, každý si je vědom, že individuální problém je problémem celé skupiny, tudíž každý se zdrží jakéhokoli chování, které by mohlo skupinu ohrozit, každý odpovídá za své chování.
  • Nikdo se nebude bez předchozí domluvy vzdalovat od skupiny, čekat na sebe budeme vždy na předem domluvených místech. Platí zvláště pro ty, kteří půjdou rychlejším tempem, leckdy je terén nepřehledný a značkování není žádné, tj. možnost bloudění velká, bude li třeba, půjde skupina vždy na dohled, případné dohledávání se nám může značně zkomplikovat situaci- zvláště vzhledem k času a prostoru.
  • Bude li to třeba, řídí se skupina vždy potřebami nejslabšího člena skupiny - nemoc, nevolnost, zranění..., bude li to situace vyžadovat, tempo pochodu se řídí podle nejpomalejšího člena skupiny. Obecně platí, že silnější pomáhají slabším.
  • Místo a čas delšího odpočinku bude vždy společný, bude li každý odpočívat, jak se mu zachce, skupina nikam nedojde, jelikož na sebe budeme neustále čekat.
  • Bezpodmínečně je nutné dodržovat časy rozchodů a srazů, nikdo se při rozchodu nebude vzdalovat samostatně.
  • Rozhodovat o postupu cesty se budeme společně, případné alternativy se budou řešit společnou domluvou. Případné dlouhodobější rozdělení skupiny je možné jedině tehdy, budou li v každé skupině min. 2 dospělí lidé, kteří budou ochotni převzít za skupinu veškerou zodpovědnost.
  • Každý zdravotní problém, který by mohl komplikovat situaci- mojí, skupiny, bezodkladně nahlásím A.K. Čím dříve, tím lépe.
  • Nikdo po sobě nikde nebude zanechávat odpadky.
  • Používání návykových látek je zakázáno, požití alkoholických nápojů je tolerováno v běžné konzumní míře, jednoduše řečeno 1-2 piva na žížeň jsou dovolena, ale opíjení se je přísně zakázáno, v případě potřeby bude tvrdě trestáno.
  • Obecně je předpokládáno slušné chování všech a všude, platí obzvláště při ubytování u domorodého obyvatelstva.
  • Kuřáci budou tolerovat přání nekuřáků dýchat čerstvý vzduch, tudíž nám nikomu nikde nebudou čadit pod nosem, zvláště háklivý jsem na to, když mi někdo čadí pod nosem na horách a kdekoli a jakkoli mým dětem. 


Program cesty :
ImageObecně nutno konstatovat, že program bude hodně závislý na nepředvídatelných situacích - počasí, doprava, naše kondice aj., proto poslední dny jsem naplánoval pouze rámcově. Definitivně se rozhodneme v terénu.

1. den
Příjezd do Rachiva - cca 16 tis. obyvatel, město má největší průměr počtu bouřkových dnů z celé Ukrajiny, často zde prší, snad budeme mít štěstí na sluníčko. Pokusíme se zde směnit dolary, u veksláků na trhu je údajně možné bez problému měnit i koruny. Na nádraží si musíme najít nějaký UAZ, který nás dopraví do Bohdanu, kde končí souvislý asfaltový povrch. Podaří li se nám někoho přemluvit, popř. chytnout správný bus,  můžeme se dopravit ještě o něco výše do vesnice Luhy, úplně nejlépe by bylo dojet až k bráně NP - zde se asi nevyhneme poplatku - 4 hřivny za osobu a den a 4 hřivny za stan- pokusíme se tomuto poplatku vyhnout. Nástup na přechod Čorne hory - na hřebeni jsou dodnes patrné stopy po okopech první světové války, patrně narazíme i na pozůstatky česko-polských hraničních kamenů, každé 2-3 hod. chůze bude možnost dobrat vodu. Na celém hřebeni se budeme muset spolehnout pouze na stany a pěkné počasí, nejsou zde salaše.
Po dlouhé cestě nás čeká náročnější  výšlap proti proudu říčky Bílá Tisa na vrch Stih (1650 mnm.) - cca 3-4 hodiny výstupu.  Nocleh ještě někde u vrcholu Stihu - je hranicí mezi Rumunskem a Ukrajinou a musíme zde dávat pozor na bdělé hraničáře.

2. den
Cesta po bývalé Československo polské hranici směrem na sever - Vichor (1471 mnm.), Čorna hora (2020mnm.), Dzembornja (1877mnm.) , celkem cca 20 km. Někde za Dzembornjou jsou dle mapy rovná místa, tak tam bych zanocoval. Po cestě budou k vidění kamenité srázy, oblast je plná vzácných a přísně chráněných rostlin. Popř. nocleh dále u vršku Tomnatek.

3. den
Dzembornja - Baltakul (2010mnm.) - zde okopy a kulometná postavení , ostnatý drát z I. Sv. v. Brebeneskul (2035mnm.) - Rebra (2001 mnm.) - Turkul (1933 mnm) - Hoverla  (2060 mnm.) - nejvyšší hora Ukrajiny, nahoře je ukrajinská vlajka, zde si uděláme vrcholové foto, má někdo doma malou čs. vlaječku? Mohl by ji vzít s sebou . Sestup do Lazečšiny a Jasini Jasina - zde možnost doplnění zásob a ubytování, navštívíme hlavně proto, že to je centrum huculského osídlení - huculské muzeum, Strukivska cerkev, možno zde nocovat v nejstarší turbáze na Zakarpatí- Edelvais- nocleh cca 20 hřiven.
Polonina Svidovec - Největší a nejrozsáhlejší polonina na Zakarpatí. Zemědělsky nejvíce využívaná, tudíž; budeme zde potkávat množství dobytka, pastevců a salaší. Možností nástupu se nabízí několik a závisí na tom, jestli někoho najdeme, kdo nás všechny bude ochoten svézt. Celkem na přechod počítám 3 dny.  ( 1 den rezerva).

4. den
Výstup na hřeben Svidovce, nejlépe osada Svidovec, soutěskou Diana, turbáza Drahobrat, zde je možnost nabrat vodu, táboření u malého plesa u Dohjasky.

5. den
Dogjaska (1761 mnm.) - Ungarjaska (1707mnm) - sestup a) Lopuchiv   b) Us Čorna - osídleno na popud Marie Terezie r. 1714 s cílem kolonizovat, přišlo sem 10 rakouských rodin, dodnes zde německé osídlení, nejvyšší průměrné srážky v Zakarpatí - 1411mm ročně tj. 180 deštivých dní v roce. Zbytky bunkru, kostel. Zde někde nocleh, nejlépe u místního obyvatelstva, nabízí se i nocleh v turbáze, popř. na stanici horské služby.

6. den
Podle času 2 varianty:
I. hřebenový přechod Us Čorná Koločava - tj přechod poloniny Krásna - 2 dny, tehdy, když předchozí varianty půjdou podle kratší varianty.
II. Spíše pravděpodobný cca 15 km přesun. Us Čorna - Německá Mokrá - zde se dodnes mluví tyrolským dialektem 18. st. Koločava - zde ubytování v místní škole, Muzeum Ivana Olbrachta, nalezení hrobu Nikoly a jeho ženy Eržiky.

7. den
Prohlídka Koločavy a přesun najatým autem do Siněviru, zastávka v Nehrovci, hroby četníků, které Nikola zabil. Muzeum vorařství. Bunkry linie Arpád. Přesun do Siněvirské Poljany- zde možnost doplnit jídlo, ve vesnici několik hospod, nocleh kolem Siněvirského jezera - přímo u něj je to ale zakázáno.

8. den
Siněvirský park - Lopušská dolina - Lopušná - Toruň celkem cca 13 km.  Dřevěný kostelík.

9. den
Okruh po stopách polských teroristických bojůvek na bývalých Československo-polských hranicích. Okruh. Toruň -  Prislip - dřevěný kostelík sv. Mikuláše, bývalé hranice - vrchol Čorna Ripa (1285mnm.) - nejvyšší vrchol Vrchoviny - chodník po bývalé Československo-polské hranici - Toruňský průsmyk, Toruň.

10. -12. den
Časová rezerva, toulání po Verchovinském venkově, popř. přechod poloniny Boržava.  Směr Volovec, odtud vlakem do Mukačeva a busem do Užgorodu. Záleží na času a počasí. Nabízí se tyto vaianty.

I. Popojíždění a popocházení mezi vesničkami, nebo najít stabilní ubytování, najmout vozidlo a paprskovité výlety., ubytování v Toruni, Prislipu a okolí, najmutí UAZu a auto výlety po lidové architektuře Verchoviny - poměrně početné zastoupení dřevěných vesnic a starých dřevěných kostelíků - Verchnij Bystrij, Gorjatin- dějiště jedné kapitoly Nikoly Šuhaje - viz. Koliba pod Holatýnem, Repinne, Pilipec- možno dojít k vodopádu Šipoc, Rička, Lozjanskij, Bukovec, Roztoka, Nižnyj Studenyj, Huklivij. Vždy zakončení ve Volovci - 7 tis. obyvatel, prohlídka města a přesun k Mukačevu- Užgorodu - nerad bych u těchto měst kempoval, tudíž asi bude nejschůdnější cesta se někde ve městě ubytovat, budeme na to muset pamatovat a ušetřit nějaké peníze, popř. si vyměníme z rezervy.

II. Dvoudenní hřebenovka po údajně nejkrásnější polonině Boržavě - celkem cca 40 km, je poměrně snadně přístupná a dá se kdekoli sejít na silnici vedoucí do Volovce.

Já se přikláním spíše k variantě I. budeme unavení, představu o poloninách již budeme mít, tudíž bych dělal spíše etnografické zastávky, hledal příležitost pokecat s místními a pokoušel se nasávat taje života v dolinách. Během posledního dne bych se snažil navštívit:

Mukačevo - 90 tis obyvatel, zastavují zde mezinárodní rychlíky, tudíž spojení do Užhorodu bude bezproblémové, je to nejsevernější lokalita na světě, kde se pěstuje čaj - lokalita Krásná Horka, gotická kaple z 15. st., klášter sv. Mikuláše, hrad Palanok.
 
A určitě budeme mít čas si prohlédnout Užhorod, přijedeme sem o něco dříve před odjezdem autobusu, abychom mohli v klidu prohlédnout a neměli žádné nervy.

Užhorod - Synagoga - dnes filharmonie, nejdelší lipová alej v Evropě, historické domy, užhorodský hrad založen v 10 st. - vstupné 1,50 hř., české nápisy na domech.

Image

A doufám, že se všichni šastní, spokojení, přírodou ukojení, ve zdraví vrátíme domů. 

Antonín K.