Ve čtvrtek 19. září 2024 v odpoledních hodinách studenti 2. B a sexty B navštívili veletrh cestovního ruchu ITEP v Hale TJ Lokomotiva Plzeň na Slovanech, kde pro žáky středních a základních škol Plzeňský kraj ve spolupráci s nejrůznějšími kulturními institucemi připravil 12 interaktivních vzdělávacích workshopů na téma Život v dobách Karla IV.
Studenti obou tříd se podle vlastního zájmu rozdělili do 4 různých skupin a ponořili se následně do tajů středověku v nejrůznějších tématech, jako bylo např. středověké stavitelství, hudba, móda a oblékání, kuchyně, cestování v období středověku či tvorba knih a rukopisů.
Mgr. Ondřej Švarc, Mgr. Markéta Pěnková, Mgr. Klára Veselá a Mgr. Barbora Boříková
Naše skupinka v doprovodu paní učitelky Boříkové, navštívila kromě nabitého veletrhu 3 workshopy. Stroje, které změnily svět, nám odhalily důmyslnost fyziky. Zjistili jsme, že slepci zastávali neodmyslitelnou úlohu šlapařů ve středověkém jeřábu a zapojili jsme se do soutěže o nejrychleji postavenou klenbu s možností zdarma navštívit Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Klenbu jsme postavili za rekordních 27 sekund, tak snad nás jiná škola nepřekoná. Dále jsme navštívili Živou hudbu středověku, kde nám skupina Elthin předvedla hudbu 14. století. Při poslední písni jsme se také zapojili a výsledek opravdu stál za to. A nakonec Jak se oblékal středověk. Tam nám paní historička z Národního památkového ústavu dokázala, že památkáři pouze nekomplikují výměny oken a stavby domů, jak je rádi vykreslují novináři, ale pomáhají uchovávat památky příštím generacím a štědře dotují historicky přesné rekonstrukce. Ukázala nám středověké módní trendy, například kápi s dlouhým ocáskem. Ten mnohdy sahal až na zem a musel se dvakrát zauzlovat. Další zajímavost byla o vlněném plášti. Dochoval se pouze jediný. Ten patřil švédskému poslovi, který byl zavražděn a hozen do bažiny. Pro obyvatele nedaleké vesnice, kteří nebohého posla našli, to opravdu musel být šok. V mezičase workshopů jsme ještě mohli zabojovat o sportovní sluneční brýle. Myslím si, že akce se moc vydařila a všichni odcházeli spokojení.
Kristýna Vetluhinová, Sexta B
Návštěva workshopů mi přišla jako skvělé zpestření výuky. Na prvním stanovišti nám ukázali dobové hudební nástroje a zazpívali dobové písně, seznámili nás s nimi a dobou, ve které se používaly. Na druhém stanovišti nám pan kastelán z Vimperka řekl něco o stavění středověkých hradů a přidal k tomu i zajímavosti o tom, jak tyto nadčasové technologie využíváme dnes. Na posledním stanovišti nám pan lektor ze zámku Zbiroh vyprávěl o středověké kuchyni. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, které jsem dříve nikdy neslyšela. Pak nám dal ochutnat něco jako paštiku, škvarkovou pomazánku a fazole od šéfkuchaře ze Zámecké krčmy. I přesto, že ani jedno z těchto jídel moc nevyhledávám, jsem si pochutnala. Celkově na veletrhu byla moc hezká atmosféra a myslím si, že si z toho každý něco odnesl.
Jana Šampalíková, 2. B
Na veletrhu ITEP jsme jako první začali povídáním o Husově cestě. Moc milá paní nám vtipnou a moderní formou vyprávěla a popisovala život mistra Jana Husa, jeho cestu a jeho poslední dny. Poté jsme měli chvilku pauzu, tak jsme sbírali body za zodpovězené otázky týkající se Plzeňského kraje, za které jsme mohli vyhrát skvělé sportovní brýle. Další stanoviště se týkalo tvorby středověkých knih a rukopisů. Vyzkoušeli jsme si, jak se psalo brkem a zkusili si různé středověké styly písma. Tohle vše nás učila středověká písařka a malířka, která mimo jiné spolupracovala také na počítačové hře Kingdom Come: Deliverance a jejím pokračování. Jako poslední jsme si vyslechli kapelu hrající středověké písně a seznámili jsme se s historickými hudebními nástroji. Všichni jsme si akci užili a hodnotíme ji jako povedenou.
Mikuláš Mach, Sexta B
Jako první jsme se s naší skupinkou zúčastnili přednášky o způsobech oblékaní za doby Karla IV. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o výrobě a původu látek, tehdejším stylu dámských a pánských šatů a dalších módních doplňcích. Poté jsme se zúčastnili workshopu písma a malby. Dozvěděli jsme se o starých způsobech kaligrafie, výrobě pergamenu, pečetí a barev. Měli jsme možnost si na vlastní kůži vyzkoušet psaní husím brkem. Jako poslední jsme si poslechli přednášku o dávných obchodních stezkách, exotickém zboží a lidech, jenž po nich putovali. Celý program byl poutavý a skvěle organizovaný. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací. Návštěvu veletrhu jsme si všichni moc užili.
Linda Fichtlová, 2. B