Mezi dny 10. a 17. března jsem se spolu se spolužákem Eduardem Plicem zúčastnil fyzikálního praktika na Technické univerzitě Chemnitz (TU Chemnitz), ve spolkové zemi Sasko na východě Německa.
Pro každého z nás bylo připraveno velmi příjemné ubytování a stravování ve formě snídaní, ve zrenovované kafeterii, a oběda, v místní univerzitní menze. Večeře jsme zpravidla řešili kebabem v nedalekém obchůdku.
Celé praktikum jsme se věnovali fyzice a to všem různým jejím odvětvím. V pondělí jsme se věnovali termoelektrickým jevům, experimentovali jsme s Peltierovy články a následně data zpracovali. V úterý jsme se naučili pracovat s elektronovým mikroskopem, pod kterým jsme mohli pozorovat různé vzorky – od rozřízlého eurocentu až po membránu využívanou ve vodíkových článcích. Ve středu jsme svou pozornost zaměřili na pájení a elektroniku, kde jsme vytvořili vlastní integrovaný obvod. Čtvrtek proběhl ve znamení mikroskopu atomárních sil (AFM), pomocí kterého jsme měřili tempo růstu polypropylenových krystalů na křemíkovém substrátu. V pátek jsme praktikum zakončili teoretickou fyzikou a to simulací random walk pomocí Pygame a Numpy v Pythonu.
Praktikum probíhalo od devíti ráno do přibližně tří odpoledne, takže jsme měli spoustu volného času, který jsme zpravidla věnovali výletům a procházkám. Za celý týden jsme tedy město důkladně poznali a zároveň jsme řádně využili neomezené veřejné dopravy, kterou nám Deutschlandticket přinesl. V úterý proběhla přednáška od laureáta Nobelovy ceny – doktora Feringy, ohledně dynamických molekulárních systémů, které jsme se také účastnili.
Celé praktikum hodnotím jako velmi pozitivní, namotivovalo mne ke studiu vysoké školy v Německu a zároveň jsem si prohloubil své znalosti fyziky. Opomenout nemohu úžasné výlety a obecně mou náklonnost městu Chemnitz, které je navzdory své minulosti překrásné. Děkuji Masarykovu gymnáziu za to, že nás ze školy uvolnilo a jmenovitě paní lektorce Termath, že nám celé praktikum zajistila.
Matyáš Matta a Eduard Plic ze septimy B