Dne 7. 5. 2025 se 48 studentů ze 2. B a SXB v rámci školního projektového dne Americká stopa v Plzni zúčastnilo exkurze do Holýšova. Hlavním cílem byla návštěva Domu dějin Holýšovska, kde se studenti prostřednictvím filmu a badatelské výuky v expozici muzea dozvěděli spoustu informací o historii města za druhé světové války, o válečném průmyslu, nucené práci, existenci zdejšího pobočného koncentračního tábora a seznámili se také se zajímavými příběhy amerických, belgických a polských vojáků, kteří osvobozovali Holýšov a jihozápadní Čechy.
V expozici si studenti prohlédli osobní předměty belgických veteránů a čestných občanů Holýšova Alberta Gélise, Arthura Otta a Louise A. H. Gihoula, se kterým se ještě před 3 lety mohli osobně setkat letošní maturanti ze 4. A díky naší kolegyni a vyučující francouzštiny Mgr. Pavle Kocourkové, která se odkazu belgických veteránů dlouhodobě věnuje a obdržela za tuto činnost v roce 2017 ocenění za zvláštní zásluhy pro belgické království, Řád Leopolda II.
Všechny zaujal také příběh Čechoameričana Matta Konopa, který se díky svým českým kořenům a původu z Chodska stal nejvýraznější osobností osvobození Domažlic a se svou jednotkou procházel směrem do Plzně také Holýšovem, kde jej vítaly osvobozené ženy ze zdejšího koncentračního tábora.
Zajímavým zpestřením celé exkurze byla prohlídka kostela sv. Petra a Pavla, kde jsme vystoupali na kostelní věž a naskytl se nám zde výhled na Holýšov – mimo jiné také na bývalou muniční továrnu Metallwerke Holleischen, která za druhé světové války vyráběla munici pro Luftwaffe a pracovalo v ní téměř 6000 pracovníků. V souvislosti s válečným průmyslem vzniklo v Holýšově několik zajateckých a pracovních táborů a v roce 1944 také pobočný koncentrační tábor, organizačně začleněný pod koncentrační tábor Flossenbürg. Právě k areálu, kde byl tento koncentrační tábor zřízen, jsme se pěšky přesunuli v závěru naší návštěvy Holýšova a připomněli jsme si zde příběh polské Svatokřížské brigády, která tábor osvobodila, ale také osudy několika vězeňkyň – Marguerite Marie Michelin z významné francouzské průmyslové rodiny či tří dalších Francouzek – Noemi Suchet, Helene Ligniere a Simone Michel – Levy, které v březnu 1945 provedly sabotáž na lisovací lince muniční továrny, za což byly potrestány 25 ranami holí a následně odeslány do Flossenbürgu, kde byly popraveny.
Exkurze byla cennou příležitostí, jak dějepis prožít mimo školní lavice a připomenout si význam paměti a historického vědomí v našem regionu. Za možnost návštěvy a skvělý program moc děkujeme vedoucímu Domu dějin Holýšovska Janu Valešovi.
Mgr. Ondřej Švarc