V úterý 24. září 2024 se žáci 4. B vydali na exkurzi do pražského Židovského Města.
Po překonání obtíží způsobených zpožděním vlaku jsme úspěšně dorazili do naší první destinace - Židovského muzea. Zde jsme se formou interaktivní přednášky seznámili s židovskými zvyky, tradicemi a rozličnými svátky. Mimo jiné jsme se dozvěděli rozdíl mezi chanukou a křesťanskými Vánocemi.
Posléze následovala komentovaná prohlídka Staronové synagogy. Monumentální stavba nás zaujala nejen svou unikátní gotickou architekturou, ale i svým příběhem. I přes početné strasti místní židovské komunity již od 13. století neustále slouží svému duchovnímu účelu. Je spojena s působením rabiho Löwa, legendárního tvůrce hliněného golema.
Pak jsme se přesunuli do Pinkasovy synagogy. V jejích prostorách se nachází impozantní památník téměř osmdesáti tisícům českých a moravských obětí holocaustu. Celkový efekt umocňuje tamější stálá expozice prezentující dětské kresby židovských dětí vězněných za druhé světové války v ghettu Terezín. Současně jsme navštívili přilehlý Starý židovský hřbitov, který od první poloviny 15. století do 18. století sloužil k pohřbívání.
V závěru exkurze naše kroky putovaly na Národní třídu za otočnou hlavou Franze Kafky, významného pražského židovského spisovatele. Dílo českého umělce Davida Černého nám posloužilo jako kulisa pro společnou fotografii a nezbývalo než pomalu zahájit návrat do Plzně.
Jana Hanzlíková, 4. B